poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wznoszenie budynków, to jak może się wydawać, długotrwały proces, jednak istnieją nowoczesne rozwiązania, które znacznie go przyspieszają i ułatwiają. Korzystanie z prefabrykatów, czyli gotowych już fragmentów budynków podczas budowy, nie tylko przyspiesza czas realizacji projektu, ale również znacząco obniża koszty budowy. Najczęściej wykorzystywane są prefabrykowane ściany lub dźwigary betonowe sprężone, które pozwalają na szybkie rozpoczęcie procesu budowy.

Dźwigary betonowe – do czego służą?

Dźwigary betonowe sprężone stosowane są do podtrzymywania konstrukcji. Beton jest materiałem posiadającym liczne zalety – jest stosunkowo tani, a przy tym bardzo trwały i solidny, co sprawia, że w połączeniu ze stalą, stanowią sprawdzoną i wytrzymałą podporę budynku. Odpowiednie materiały gwarantują bezpieczeństwo. Od pewnego czasu jest to bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza dla budynków użyteczności publicznej takich jak duże magazyny czy centra handlowe. Dźwigary można wykonać na wymiar, co dokładnie pozwala na zaplanowanie przestrzeni oraz zgodność z planem budowy i wyobrażeniami architektów. Zrealizowany projekt powinien być wytrzymały, co zagwarantuje, że budynek posłuży latami.

Dźwigary – zalety i wady

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki użyciu prefabrykatów wznoszenie budynku nie musi trwać długo, a sam proces budowania wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnego. Prefabrykaty są dostarczane na plac budowy już w stanie gotowym, co znacząco wpływa na czas realizacji. Ze względu na rozmiar gotowych już do instalacji elementów wymagany jest specjalistyczny transport z fabryki oraz dźwig, który pozwoli na przenoszenie dźwigarów. W tym celu należy odpowiednio zabezpieczyć teren oraz przygotować maksymalnie dużo miejsca. Montaż na budowie nie jest trudny dla fachowców, a samo wznoszenie budynku taką metodą może trwać zaledwie kilka tygodni. Cenowo jest to oferta konkurencyjna, pozwalająca na oszczędzenie pieniędzy.

Oszczędność i szybki czas realizacji to dwie najczęściej wymieniane zalety tego rozwiązania. Bez wątpienia dźwigary betonowe sprężone są obecnie wykorzystywane częściej do budowy bardzo dużych budynków. Prefabrykaty mimo znacznych rozmiarów, a przez to ich utrudnionego transportu, są chętnie wykorzystywane również w budowie domów jednorodzinnych, bloków czy apartamentowców. Obecnie dźwigi można wynająć, co sprawia, że ich dostarczanie nie jest już tak kłopotliwe jak wcześniej.

Tags: ,

Related Article