poniedziałek, 15 lipca, 2024

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Jego niedobory mogą mieć daleko idące skutki, takie jak zatarcie silnika. Ponadto, to właśnie olej silnikowy jest odpowiedzialny za rozpraszanie zanieczyszczeń, odprowadzanie nadmiaru ciepła oraz ochronę silnika przed korozją. Kiedy i jak często należy wymieniać olej? Na co zwrócić uwagę podczas jego wymiany? Sprawdź!

Jak często zmieniać olej?

Olej silnikowy będzie dobrze spełniał swoje zadanie tylko wtedy, kiedy będzie regularnie wymieniany. Zalecana częstotliwość wymiany określana jest przez producenta i różni się w zależności od konkretnych modeli (dane znajdziemy w instrukcji obsługi każdego pojazdu). Zazwyczaj starsze auta wymagają wymiany mniej więcej co 10 tys. km. Im samochód jest nowszy, tym na dłużej starcza raz uzupełniony płyn. Warto mieć jednak świadomość, że zalecenia sprawdzają się wtedy, kiedy samochód jest optymalnie użytkowany. Podczas „normalnej” jazdy zazwyczaj olej zużywa się szybciej. Szybkość jego zużycia zależy również od stylu jazdy oraz tego, czy pojazd użytkowany jest głównie w mieście czy na długich trasach.

Wybór olejów

Wpływ na pracę silnika ma nie tylko częstotliwość zmieniania oleju, ale również jego rodzaj. Każdemu silnikowi dedykowany jest określony olej o odpowiedniej lepkości i klasie jakościowej. W sklepach znajdziemy oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Większość producentów samochodów nie zaleca stosowania olejów mineralnych, które charakteryzują się gorszymi właściwościami. Jeśli silnik wcześniej pracował na konkretnym typie oleju, warto dalej wybierać ten sam wariant. Wysokiej jakości oleje przeznaczone do silników różnego typu znajdziesz na stronie motopiema.pl.

Tags: ,

Related Article

No Related Article