Nowoczesne ekrany LCD (ang. Liquid Crystal Display) wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu różnych branżach, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Profesjonalny wyświetlacz LCD jak powszechnie wiadomo składa się z setek osobnych komórek, które przekładają się oczywiści na rozdzielczość.
Jak działają wyświetlacze LCD?
Profesjonalne wyświetlacze LCD bazują przede wszystkim na polaryzacji światła, a dokładniej mówiąc na tym, że ciekłe kryształy nie tylko przepuszczają, ale również zmieniają polaryzację spolaryzowanego światła. Po przyłożeniu odpowiedniego napięcia, można w dowolny sposób zmieniać strukturę kryształu.
Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli ekranów LCD o różnej technologii, ale wszystkie z nich opierają się na identycznych zasadach działania. Wyświetlacze tego typu bazują na źródle światła, analizatorze, polaryzatorze i elektrodach. Warto wspomnieć również i o tym, że światło powstaje tak naprawdę poza zasadniczym podświetleniem. Wynika to oczywiście z tego, że w ekranach LCD ciekłe kryształy nie świecą w przeciwieństwie do konkurencyjnych ekranów LED, które opierają się na diodach elektroluminescencyjnych.
W nowoczesnych wyświetlaczach LCD światło przechodzi zawsze poprzez dwa polaryzatory i warstwę ciekłych kryształów. To właśnie ta warstwa może blokować światło albo zmieniać jego polaryzacje. Światło trafia ostatecznie na specjalne filtry barwowe, które nadają mu odpowiedni kolor.
Najpopularniejsze rodzaje ekranów LCD
W dzisiejszych czasach można wyróżnić ekrany pasywne i aktywne. Pasywny wyświetlacz LCD jest praktycznie niewykorzystywany. Jeszcze kilka lat temu można go było spotkać w laptopach. W chwili obecnej pasywne ekrany wykorzystywane są jedynie w zegarkach albo kalkulatorach.
Większym zainteresowaniem cieszą się oczywiście aktywne matryce LCD, które mają tę przewagę, że nie trzeba w nich cały czas odświeżać stanu wszystkich pikseli. Nowoczesne matryce z cienkowarstwowych tranzystorów (TFT) pozwalają osiągnąć większy kontrast, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem.
Wyświetlacz LCD tego typu odgrywa ogromną rolę również w wielu branżach przemysłowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że wyświetlacze mogą osiągać większy rozmiar. Obecnie króluje technologia Local Dimming, a dokładniej mówiąc energooszczędne wyświetlacze.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem