niedziela, 8 września, 2024

Konstrukcje żelbetowe mogą mieć dowolną formę i – najczęściej – składają się ze standardowych prętów stalowych zalanych betonem. Coraz częściej jednak pojawia się na rynku rozwiązanie zwane kablobetonem. Co prawda jest to nadal forma żelbetu, ale znacznie zmodyfikowana pod względem konstrukcyjnym i technologicznym.

Siła tkwi w kablu

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje żelbetowe w postaci kablobetonu składają się przede wszystkim z betonu i kabli. Zastosowanie przewodów nie jest fantasmagorią, lecz faktem, który przedkłada się na konkretne korzyści o charakterze wytrzymałościowym. Kable – w przeciwieństwie do prętów – znacznie lepiej znoszą silne przeciążenia, przez co cała konstrukcja niejako „pracuje”, doskonale znosząc nawet największe wartości obciążeń.

Kablobeton jest formą betonu sprężonego. To oznacza, że znajdujące się w nim elementy stalowe (kable), są już wcześniej naprężane do odpowiednich wartości. Ma to przełożyć się na wzrost odporności struktury na przeciążenia, których wektor w domyśle ma być skierowany w przeciwną stronę. Co ciekawe – w ten sposób produkuje się nie tylko kablobeton, ale i inne rodzaje żelbetów (np. strunobeton).

Jak wygląda produkcja?

Kablobeton jest produkowany w ściśle przemyślany i zorganizowany sposób. Na wstępnym etapie produkcji w szalunku układa się specjalne kanały, którymi następnie będą poprowadzone przewody zbrojeniowe. Następnie całość zalewa się betonem czekając, aż całość zwiąże minimum do wartości 70 procent, ale nie całkowicie.

Kolejnym etapem jest wprowadzenie kabli, które – przed włożeniem – są odpowiednio naprężane. Dzięki temu ich struktura będzie w przyszłości kompensować siły oddziałujące na blok. Gdy okablowanie zostanie już zaimplementowane, kanały zalewa się specjalną zawiesiną cementową, której zadaniem będzie efektywniejsze przenoszenie sił wewnątrz bloku.

Co dalej?

Gdy konstrukcja żelbetowa w postaci kablobetonu uzyska swoją nominalną trwałość, można ją dodatkowo sprężać tuż przed jej osadzeniem jej w budowanej konstrukcji. Dzięki temu jej parametry wytrzymałościowe wzrosną nawet o kilka procent. Konstrukcje żelbetowe są – dzięki kablom – znacznie bardziej elastyczne.

Kablobeton jest materiałem o bardzo dobrych parametrach użytkowych, aczkolwiek cena jego produkcji jest stosunkowo wysoka. Wpływa na to skomplikowany, wieloetapowy proces produkcji, który nie ogranicza się wyłącznie do zalania i zastygnięcia żelaznych prętów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/ konstrukcje żelbetowe.

Tags: ,

Related Article

https://www.twitch.tv/motulink1/about https://bestiae.pl/klucz-do-budowania-nawykow-edukacyjnych-u-dzieci/ https://www.fcbu.org/zabawki-i-artykuly-szkolne-ktore-inspiruja-i-edukuja/