wtorek, 23 kwietnia, 2024

W ostatnich czasach bardzo dużo mówi się na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nic więc dziwnego, że budownictwo pasywne zyskuje na popularności, pomimo kosztów jakie pochłania. Należy pamiętać o tym, że w tego rodzaju budynkach ważnym elementem są okna pasywne.

Okna pasywne – najważniejsze parametry 

Warto wiedzieć, jakie parametry mówią o tym, czy mamy do czynienia z oknem tradycyjnym, czy też są to okna pasywne. Jeżeli współczynnik przenikania ciepła jest niższy niż 0,8 W/m2K mamy do czynienia z modelami pasywnymi.  Bardzo często ten współczynnik utrzymuje się na poziomie Uw = 0,60 W/m2K i Uw = 0,62 W/m2K, jednak nie jest to stała reguła. Dla okien tradycyjnych z dwoma przeszkleniami (w oknach pasywnych występują trzy szyby w konstrukcji całego okna) współczynnik ten jest o wiele większy. Tego rodzaju okna mogą być wykonane w obudowie PCV, drewnianej, aluminiowej, drewniano – aluminiowej.

Budowa okna

Wspominaliśmy już o trzech szybach. Należy jednak wiedzieć, że jeżeli chodzi o okna pasywne, to szyba powinna być zespolona, dzięki czemu będzie zapewniała większą ochronę przed chłodem. Ważna jest również ochrona przed słońcem. W tym wypadku możemy sami postarać się o żaluzje ochronne, które można zamówić w wielu firmach. Dobrą propozycją będą też specjalne okna z zacienieniem zintegrowanym między szybami, które stosowane jest przez producentów tego rodzaju stolarki okiennej. Ciekawostką jest, że takie okna z takim zacienieniem potrafią “rozpoznawać” pory dnia oraz nocy. 

Tags: ,

Related Article

No Related Article